Szablony zostały stworzone, aby uatrakcyjnić i usprawnić pracę malarzy twarzy i ciała na każdym etapie rozwoju artystycznego. Wspaniałą zaletą szablonów jest łatwość ich stosowania, która jest osiągalna dla każdego. Jednak aby wzory szablonowe były zgrabne i czyste, należy zachować kilka zasad, oraz nieco poćwiczyć. W tym artykule przedstawimy dokładną instrukcję i cenne porady, jak korzystać z szablonów do malowania twarzy i ciała, a także jak o nie zadbać.

JAKICH SZABLONÓW UŻYWAĆ DO MALOWANIA TWARZY I CIAŁA?

     Na rynku światowym istnieje szeroki wybór szablonów do malowania twarzy i ciała, produkowanych przez różnych producentów, z różnych materiałów, oraz w różnorodnych wzorach.
Wielu artystów przy wyborze szablonów kieruje się takimi czynnikami jak:
* materiał, z którego są wykonane: musi być przezroczysty, elastyczny, dobrze zmywalny z farby
* wzory szablonów: praktyczne oraz dopasowane do wielkości poszczególnych części ciała jak np. małe czoło, czy wąska rączka u dziecka.
Biorąc pod uwagę powyższe zalecenia produkcją szablonów zajął się także nasz sklep Decorolka. Więcej na temat szablonów Decorolka przeczytasz w artykule „Profesjonalne szablony do malowania twarzy i ciała Decorolka”.

CZYM ODBIJAĆ WZÓR SZABLONU NA TWARZY I CIELE?

     Używając szablonów do malowania twarzy i ciała, bardzo ważną sprawą jest stosowanie odpowiednich narzędzi. Jeśli użyta zostanie niewłaściwa farba lub aplikator, odbite wzory nie wyjdą estetycznie. W wyborze odpowiednich farb zapraszamy Cię do zapoznania z naszym artykułem „Jakie farby do malowania twarzy i ciała używać?”, a tymczasem zajmijmy się aplikacją farby przy użyciu różnego rodzaju aplikatorów.

jak używać szablonów do malowania twarzy i ciała

PODSTAWOWE APLIKATORY I SPOSOBY ODBIJANIA SZABLONÓW DO TWARZY I CIAŁA

1. Dauber Finger lub Blender 
Na suchą, gąbczastą część aplikatora nabierz farbę poprzez pocieranie. Farba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Dociśnij stabilnie palcami szablon do skóry, a następnie tapując ( lekko uderzając) odbij wybrany wzór. Pamiętaj, aby zawsze używać czystego i suchego szablonu.

2.Gąbka okrągła, gąbka łezka, gąbka na patyku
Sposób użytkowania jest identyczny jak przy użyciu aplikatorów opisanych w punkcie pierwszym. Jednak przy gąbkach z większymi porami musimy zwrócić szczególną uwagę na wilgotność nabieranej farby. Jeśli farba będzie zbyt wodnista, może to spowodować rozmazanie/rozlanie wzoru. Na suchą gąbką należy aplikować farbę lekko zwilżoną, a w momencie tapowania na szablonie, nie dociskać jej zbyt mocno.

JAK PRZECHOWYWAĆ SZABLONY DO MALOWANIA TWARZY I CIAŁA?

     Szablony po każdym zleceniu malowania twarzy lub ciała należy dokładnie wymyć letnią wodą z odrobiną mydła (w razie konieczności zdezynfekować) i wysuszyć, na przykład odkładając je każdy oddzielnie na papierowym ręczniku lub bawełnianej ściereczce. Aby szablony służyły nam jak najdłużej, warto przechowywać je chociażby w kosmetyczce - dzięki temu nie będą miały kontaktu z innymi przedmiotami i nie będą narażone na uszkodzenia. Każdy szablon prócz swojego wzoru do obijania posiada tzw. „oczko”, dzięki któremu szablony można zawiesić na haczyku przy swoim stoisku, a także połączyć je ze sobą przy pomocy otwieranego metalowego kółka.

 


     Szablonów można używać na skórze do uzyskania wielu efektów, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Dzięki temu nawet niewprawiona ręka malarza może w prosty sposób uzyskać konkretny precyzyjny wzór lub teksturę, natomiast profesjonalny Face Painter wzbogaca swoje projekty o niesamowite efekty wykończeniowe skracając w ten sposób czas tworzenia malunku na ciele. Podsumowując - szablony do malowania twarzy i ciała, to bardzo przydatny produkt dla każdego, kto chociażby maluje dziecięce buzie. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w naszym artykule pomogą Ci użytkować szablony w sposób prosty i precyzyjny, a przy okazji wzbogacą Twoje umiejętności podczas atrakcji malowania twarzy i ciała.

 

   Artykuł powstał przy współpracy z KochASIAart – Kasia Niedźwiedź; profesjonalna polska Face Painter’ka; Międzynarodowy Trener Face Painting; autorka kolekcji australijskich farb do malowania twarzy i ciała „Furry Friends” Global Colours; autorka kolekcji profesjonalnych szablonów do malowania twarzy i ciała KochASIAart Decorolka.