Prawie każde dziecko ma w swoim życiu etap, w którym chciałoby się wcielić w ulubioną postać z bajki, superbohatera, czy też ukochane zwierzątko. Dzięki malowaniu twarzy i ciała możemy to marzenie spełnić.
     Jeśli jesteś animatorem czasu wolnego, nauczycielem, rodzicem, lub wychowawcą kolonii i chcesz rozpocząć przygodę z malowaniem dziecięcych buziek i rączek – trafiłeś w dobre miejsce! Rozpoczynamy bowiem cykl wpisów na temat prawidłowego i bezpiecznego malowania twarzy i ciała pod hasłem „Mini Akademia Początkującego Face Painter`a”.
     Dziś wyjaśnimy, jakie farby do malowania twarzy i ciała stosować , aby Twoja atrakcja była bezpieczna i zakończona szerokim uśmiechem, zarówno u Ciebie, jak i dziecka!

Bezpieczne farby do malowania twarzy i ciała

     Bezpieczne farby do malowania twarzy i ciała to farby wodne. Konsystencja farb jest gęsta i NIE tłusta, co przy aktywacji wodą pozwala na łatwe nabieranie jej na pędzel lub gąbkę i rozprowadzenie na skórze. Najlepsze farby do malowania twarzy i ciała są odporne na zmiany temperatury, dzięki czemu po nałożeniu nie tworzą tzw. „skorupy” i pozwalają skórze swobodnie oddychać. Farby do malowania buziek tworzą jedwabiście cienką i elastyczną powłokę na twarzy dziecka, która jest odporna na rozmazanie, a mimo to bez problemu można farbę zmyć, używając jedynie ciepłej wody i odrobiny mydła.

Jakich farb NIE stosować do malowania skóry i dlaczego?

     Choć dostępność farb artystycznych (plakatowych, akrylowych, do malowania palcami itd.) kusi, aby użyć ich „okazjonalnie” do malowania buzi, ich stosowanie na skórę twarzy dziecka jest kategorycznie zabronione! Dlaczego? Są to farby posiadające skład absolutnie nie nadający się do kontaktu z delikatną skórą dziecka.
     Na naszym rynku, zwłaszcza w marketach, sklepach sieciowych, a także internetowych, można natrafić na tzw. „tanie farby” z przeznaczeniem do malowania twarzy i ciała. Ich producentem są głównie firmy zajmujące się produkcją artykułów szkolnych i biurowych. Zdarzają się również zestawy do malowania twarzy niewiadomego pochodzenia. Niezwykle niska cena takich pojedynczych farb i zestawów potrafi wprowadzić nas w „błędny zakup”, ponieważ często zawierają dużo metali ciężkich, substancji ropopochodnych, czy też parabenów, które mogą doprowadzić do toksycznego zatrucia, a nawet raka! „Tanie farby” oferowane przez przypadkowych producentów, potrafią być naprawdę szkodliwe, a dodatkowo malowanie nimi nie jest w stanie zapewnić estetyki naszej pracy.
     Tak więc NIGDY, nawet do jednorazowej akcji malowania dziecięcych buziek, NIE UŻYWAJ farb niewiadomego pochodzenia, ani takich, które kosztują kilka złotych, albowiem farby do malowania twarzy i ciała należy traktować zupełnie poważnie - jak kosmetyki. Koszt zakupu bezpiecznej farby do twarzy jest kilkukrotnie wyższy, niż „marketowej” farbki niewiadomego pochodzenia. Oprócz gwarancji jakości i bezpieczeństwa, możemy mieć jednak pewność, że farba będzie wydajna i może służyć nam przez pewien czas, a nie jednorazowo, co ma często miejsce w przypadku tłustych farbek ze sklepu papierniczego.

malowanie twarzy

5 ważny zasad przy wyborze farb do twarzy i ciała

1. Przy zakupie farb do malowania twarzy i ciała upewnij się, czy produkt ma takie przeznaczenie i czy posiada odpowiednie atesty bezpieczeństwa, w tym atesty światowe jak: FDA, EU i ASTM.

 

2. Zapoznaj się z informacją dotyczącą ich składu – kupuj tylko farby hipoalergiczne, nie zawierające toksyn ani substancji zapachowych.

 

3. Upewnij się, że konsystencja farby jest gęsta i lekko kremowa. Farba NIE może być tłusta! Wyjątkiem są jedynie profesjonalne farby sceniczne, jak na przykład Clown White Global Colours

 

4. Dokonuj zakupu tylko sprawdzonych i polecanych na skale światową farb do malowania delikatnej skóry dziecka. Takimi są na pewno farby do malowania twarzy i ciała marki Global Colours oraz Superstar.

 

5. W farby do malowania twarzy zaopatruj się tylko w sprawdzonych i godnych zaufania sklepach internetowych, takich jak na przykład Decorolka. Wówczas masz pewność zakupu produktów najlepszej jakości i bezpiecznych.

     Tak więc wybór farb do malowania twarzy i ciała jest niezwykle ważny, szczególnie, kiedy chcemy je stosować na dziecięcej skórze, która jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa, niż skóra osoby dorosłej. Malowanie dziecięcych buziek to niezastąpiona i oryginalna atrakcja podczas organizacji urodzin, pikniku rodzinnego, halloween czy też festynu. Zawsze korzystaj z bezpiecznych farb, aby z eventu na event zyskiwać kolejnych małych i dużych miłośników Twojego profesjonalnego stoiska z malowaniem twarzy i ciała.

Artykuł powstał przy współpracy z KochASIAart – Kasia Niedźwiedź; profesjonalna polska Face Painter’ka; Międzynarodowy Trener Face Painting; autorka kolekcji australijskich farb do malowania twarzy i ciała „Furry Friends” Global Colours.