Pędzle i gąbki to podstawowe narzędzia każdego Face Painter’a, dlatego ich jakość jest bardzo istotna. Najważniejszy jest oczywiście zakup profesjonalnych pędzli i gąbek do malowania twarzy i ciała, ale równie ważną sprawą jest dbanie o higienę swojego narzędzia pracy. Posiadanie czystego zestawu czyni Cię nie tylko profesjonalnym, ale także zapewnia bezpieczeństwo Twojej pracy, poprzez eliminowanie rozwoju drobnoustrojów.
     W dzisiejszym wpisie w ramach „Mini Akademii Początkującego Face Painter`a” podpowiemy, jak w należyty sposób czyścić oraz przechowywać pędzle i gąbki do malowania twarzy i ciała.

5 PORAD JAK DBAĆ O PĘDZLE DO MALOWANIA TWARZY I CIAŁA

     Jeśli włożysz serce w swoje pędzle nie tylko podczas malowania, ale także należycie o nie dbając, z pewnością odwdzięczą się zarówno doskonałą jakością malowania twarzy, jak również znacznie dłuższą „żywotnością”.      Oto kilka rad jak prawidłowo zadbać o pędzle do malowania twarzy i ciała:

1. Nigdy nie zostawiaj pędzli w kubku z wodą! To powoduje nacisk na włosie i może je powyginać.

2. Podczas malowania wypłukuj pędzle w kubku w taki sposób, aby kontakt z wodą miało tylko włosie i skuwka, a nie rączka. Jeśli Twoje pędzle posiadają drewnianą rączkę, to częsty kontakt z wodą może spowodować jej spękanie.

3. Pędzle warto odkładać w pozycji poziomej (leżącej), dzięki temu unikniemy zbędnego przenikania wody z farbą do wnętrza skuwki, a także rozwarstwiania się włosia pędzla.

4. Myj pędzle ze starannością zachowując zasady bezpieczeństwa zarówno dla samego pędzla, jak i z myślą o higienie użytkowania ich na ludzkiej skórze.

5. Przechowuj pędzle w specjalnym piórniku. Dzięki temu Twoje pędzle nie mają kontaktu z innymi przedmiotami, a więc zawsze są w pełni czyste i bezpieczne.

piórnik na pędzle do malowania twarzy

JAK MYĆ PĘDZLE DO MALOWANIA TWARZY I CIAŁA?

1. Pod bieżącą letnią wodą opłucz możliwie jak najdokładniej całe pędzle z farby. Pamiętaj, aby włosie pędzli myć zawsze zgodnie z ich ukształtowaniem, a więc pędzle płaskie pocieraj z lekkim dociskiem na płasko w jedną i drugą stronę, a włosie pędzli okrągłych myj zawsze okrężnym i delikatnym ruchem - pocierając je na przykład o wewnętrzną stronę swojej dłoni. Włosie każdego pędzla, zarówno podczas płukania jak i dalszego procesu mycia, zawsze musi być razem, nie może rozchodzić się na boki.

2. W celu idealnego oczyszczenia włosia oraz zapewnienia mu najlepszej konserwacji użyj specjalistycznego mydła do mycia pędzli. Pocieraj wilgotne włosie pędzla o mydło zgodnie z ukształtowaniem włosia, a następnie przy użyciu własnej dłoni delikatnie wmasuj mydło we włosie. Jeśli farba nadal zabarwia pianę mydła, czynność należy powtórzyć. Dokładnie umyte włosie wypłucz bieżącą letnią wodą. Na rynku dostępny jest szeroki wybór mydeł, jednak naszym numerem jeden jest mydło marki Superstar, które perfekcyjnie czyści oraz zachowuje idealną elastyczność włosia, a do tego posiada przyjemny, świeży zapach.

3. Jeśli po umyciu zauważysz, że włosie pędzla delikatnie odbiega od jego oryginalnego kształtu, możesz zanurzyć je na ok.20 sekund we wrzącej wodzie (tylko włosie!), a następnie uformować włosie palcami.

4. Do całkowitego wysuszenia najlepiej ułożyć pędzle w pozycji poziomej (leżącej) na szmatce lub ręczniku papierowym. Dzięki temu włosie nie jest narażone na niechciane zniekształcenie, a pozostałości wody samoczynnie wsiąkną w szmatkę/ręcznik papierowy.

5. W razie konieczności możesz na około 30 sekund spryskać włosie pędzla alkoholem 70% , a następnie dobrze wypłukać letnią wodą i odłożyć pędzel do wyschnięcia. Dzięki temu usuniesz wszelkie zarazki.

jak myć pędzle do malowania twarzy

5 RAD DOTYCZĄCYCH GĄBEK DO MALOWANIA TWARZY I CIAŁA

1. Podczas zlecenia do pomalowania każdej kolejnej osoby używaj świeżej i czystej gąbki.

2. Zainwestuj w znaczną ilość profesjonalnych gąbek do malowania twarzy i ciała, ponieważ podczas zlecenia nie ma czasu ani możliwości, aby każdą użytą już gąbkę umyć celem dalszego bezpiecznego użytkowania.

3. Duże gąbki usprawniają malowanie, albowiem można na ich końcach użyć dwóch różnych kolorów farby malując jedną osobę.

4. Jeżeli jest taka możliwość wybieraj ciemne gąbki jak okrągła antracyt oraz fioletowa łezka, na których nie widać śladów pigmentu użytej wcześniej farby. Dzięki temu, po umyciu są estetyczne i dłużej wyglądają jak nowe.

5. Gąbki przechowuj zawsze umyte i suche w czystym pojemniku. Uwaga! Jeśli gąbki nie zostaną dokładnie wysuszone, a następnie zamknięte w szczelnym pojemniku, spowoduje to rozwój pleśni i bakterii.

JAK MYĆ GĄBKI DO MALOWANIA TWARZY I CIAŁA?

1. Opłucz gąbki z farby jak najdokładniej pod bieżącą, letnią wodą.

2. Umieść wypłukane gąbki w specjalnym siateczkowym worku.

3. Zapięty worek z gąbkami wrzuć do pralki i wypierz. Uwaga! Możesz wyprać swoje gąbki wraz z innymi rzeczami jak ubrania codzienne - w tym przypadku polecamy do prania dołączyć również drogeryjną chusteczkę zapobiegającą farbowaniu kolorów.

4. Wyprane gąbki pozostaw w worku i powieś w czystym miejscu do momentu całkowitego ich wyschnięcia(najlepiej na świeżym powietrzu). Uwaga! Nie susz gąbek w suszarce, ponieważ wysoka temperatura może je zniszczyć poprzez stopienie.

jak czyścić gąbki do malowania twarzy

     Mamy nadzieję, że nasze rady i instrukcje zawarte w artykule pomogą Ci prawidłowo zadbać o higienę Twoich pędzli i gąbek do malowania twarzy i ciała, a Twoje stanowisko z ofertą malowania buziek będzie nie stylko czyste i estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Artykuł powstał przy współpracy z KochASIAart – Kasia Niedźwiedź; profesjonalna polska Face Painter’ka; Międzynarodowy Trener Face Painting; autorka kolekcji australijskich farb do malowania twarzy i ciała „Furry Friends” Global Colours.