Od wielu lat jedną z najbardziej rozchwytywanych atrakcji podczas wszelkich imprez dla dzieci jest malowanie buziek. Korzystając z tego typu atrakcji należy pamiętać, że malowanie twarzy, czy rączki dziecka to kosmetyka, a więc osoby wykonujące malunek powinny zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo (po informacje na temat bezpiecznego malowania twarzy odsyłamy do wcześniejszego artykułu „Jakie farby do malowania twarzy i ciała wybrać?”).

     Jednak mimo zakupu i pracy z wykorzystaniem najlepszych jakości farb, sporadycznie przydarzyć się może sytuacja, w której farba po myciu nie zeszła całkowicie ze skóry lub pojawiła się reakcja alergiczna. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego takie sytuacje mają miejsce oraz jak można im zapobiegać.

DLACZEGO FARBA POZOSTAWIŁA ŚLAD NA SKÓRZE?

     Chociaż większość farb wodnych do malowania twarzy i ciała jest bardzo łatwa do usunięcia, to niektóre mogą pozostawić kłopotliwy ślad na skórze. Zależy to od rodzaju używanej farby.
     Najczęstszymi powodami zabarwionej skóry mimo zmycia farby są:

* bardzo mocno napigmentowane farby.
Jeśli nie masz pewności co do poziomu pigmentacji danego koloru farby, zaleca się przy zmywaniu najpierw malunek dokładnie namydlić (łagodnym mydłem), a następnie spłukać wodą. Jeśli do zmycia mocnego koloru wykonamy czynności w odwrotnej kolejności, a więc jako pierwsza styczność z farbą będzie miała woda (która może być „twarda”), wówczas farba jeszcze bardziej wchłonie się w skórę.

* wykonanie malunku na skórze typu suchego.
Istnieje większe prawdopodobieństwo zafarbowania skóry (nawet kolorem farby łatwo zmywalnej) jeśli malujemy po skórze rodzaju suchego. Jeśli osoba pomalowana ma predyspozycje do wysuszonej skóry, to do całkowitego zmycia pigmentu będzie konieczne kilkukrotne mycie na przemian mydłem i woda (zazwyczaj 3-4 krotne). Jeśli do suchej skóry użyta zostanie farba o mocnej pigmentacji zalecane jest, aby po zmyciu malunku zabarwioną skórę dobrze nawilżyć kosmetykiem (np. oliwka dla dzieci), a następnie powtórzyć czynność mycia mydła z wodą. Takie zabarwienie skóry występuje bardzo często również na dłoniach Face Painter’ów malujących bez rękawiczek ochronnych, albowiem skóra dłoni jest najbardziej narażona na wysuszenie poprzez częste mycie rąk.

* malunek na ciele pozostaje na wiele godzin.
Dobrej jakości farby do malowania ciała na bazie wody potrafią przez wiele godzin utrzymać się na skórze bez efektu rozmazania. Musimy być jednak świadomi, że im dłużej farby zostają na skórze, tym możliwość dłuższego ich zmywania (jak przy wykonaniu malunku na skórze typu suchego).

* pomalowanie skóry, do której wcześniej został użyty kosmetyk.
Jeśli na skórę został zastosowany kosmetyk (np. krem nawilżający), wówczas może wystąpić interakcja pomiędzy kosmetykiem i farbą, a to spowoduje mocniejsze zabarwienie skóry, a więc i trudniejsze/dłuższe jej domycie.

* nieprawidłowe zmywanie farby.
Aby bezpiecznie usunąć farbę ze skóry należy w tym celu użyć wody i mydła, a w razie zbyt intensywnego pigmentu na skórze nawilżyć ją np. oliwką dziecięcą i ponownie zmyć używając mydła z wodą. Często jednak osoby chcąc usunąć malunek (z myślą, że będzie to szybsze) korzystają z chusteczek nawilżanych co niestety jest złym wyborem, albowiem jak sama nazwa wskazuje „nawilżane” wcierają pigment z farby w skórę dziecka i jeszcze bardziej ją rozmazują. To samo dotyczy zmywania przy użyciu płynów i balsamów do demakijażu. Produkty tego typu mają przeznaczenie dla osób dorosłych i często zawierają w swoim składzie substancje nawilżające/ochronne , a użyte na bardzo delikatnej skórze dziecka mogą spowodować nie tylko zabarwienie skóry, ale również reakcje alergiczne.



PO MALOWANIU SKÓRY POJAWIŁY SIĘ ZMIANY SKÓRNE, DLACZEGO?

     Jednym z najważniejszych aspektów, o których ciągle przypominamy i informujemy jest używanie do malowania twarzy i ciała tylko i wyłącznie profesjonalnych farb. Mimo w pełni zadbania o bezpieczeństwo u nawet najbardziej profesjonalnych malarzy twarzy i ciała sporadycznie, ale jednak zdarzają się takie sytuacje, że skóra zaczyna swędzieć, piec, puchnąć czy też pojawią się tzw. ”zmiany skórne”.
     Najczęstszymi powodami reakcji skórnych są:

* stosowanie nieprofesjonalnych farb.
Nie wybieraj farby tylko według „najniższej ceny”. Aukcje internetowe oraz sklepy wielobranżowe potrafią być obszernie zaopatrzone w produkty z napisem „do malowania twarzy”, „farbki do twarzy”, itp. i oczywiście kuszą swą niską ceną. Niestety, te produkty najczęściej totalnie NIE nadają się do stosowania na skórę zarówno pod względem ich bardzo słabej jakości, jak i braku atestów kosmetycznych. Dlatego zawsze zaopatruj się w farby do malowania ciała tylko w profesjonalnych, sprawdzonych i polecanych przez wielu malarzy ciała miejscach takich jakim jest sklep Decorolka, w którym pełna oferta produktów jest w 100% bezpieczna!

* wrodzona skłonność do alergii oraz nadmiernie suchej skóry.
Każdy producent profesjonalnych farb (mimo iż są uznane za w pełni bezpieczny produkt) zaleca wcześniejsze przetestowanie farby na niewielkiej powierzchni skóry, celem sprawdzenia czy nie wystąpią ewentualne efekty alergiczne. Odradza się stosowania farb osobom z wrodzoną skłonnością do alergii oraz nadmiernie suchej skóry. Osoby dorosłe z wrodzonymi problemami skórnymi z własną świadomością nie skorzystają z atrakcji malowania ciała, jednak malowanie dzieci wymaga zdecydowanie większej ostrożności, albowiem problem alergiczny u konkretnego dziecka mógł jeszcze zostać nie wykryty. Dlatego jeśli dziecko jest malowane pierwszy raz daną farbą należy uświadomić rodzica/opiekuna, iż jeśli w okolicy malunku dziecko zacznie się drapać lub wspominać, że coś się nienaturalnego dzieje, wówczas należy natychmiast farbę zmyć mydłem i letnią wodą.

* farby nie jest kosmetykiem codziennego użytku.
Profesjonalne farby do malowania twarzy i działa zapewniają nam bezpieczeństwo użytkowania, jednak nie można zapomnieć o fakcie, iż nie jest to kosmetyk codziennego użytku, a więc nie zaleca się bardzo długiego utrzymywania malunku na ciele. Z racji wykonania prawdziwie artystycznego malunku przez Face Painter’a i „żalu” zmywania go , bo „taki piękny” rodzice/opiekunowie często godzą się nawet, aby dziecko spało z malunkiem na twarzy przez całą noc - jest to absolutnie nie wskazane! Noc należy do momentu, w którym skóra powinna odpoczywać i oddychać w naturalny sposób (z farbą nie jest to możliwe).

* zmiany temperatury.
Obecnie dostępne na rynku światowym marki profesjonalnych farb wodnych do malowania twarzy i ciała mają wiele składników wspólnych, jednak pomiędzy sobą bardzo różnią się główną swoją „bazą”. Szerszą wiedzę w tym temacie znajdziesz na naszym blog w artykule: „Rodzaje profesjonalnych farb do malowania twarzy i ciała”. Farby z mniejszą odpornością na zmiany w wysokich temperaturach (+37’C) nie tylko „rozpuszczają się”, ale również naniesione na skórę zaczynają „pracować”. Ciągła interakcja farby na skórze może również spowodować efekt np. swędzenia i należy malunek natychmiast zmyć.

* stosowanie farby na kosmetyk.
Na co dzień większość dorosłych osób stosuje na skórę różnego rodzaju kosmetyki jak np. kremy, czy balsamy, ale również dzieci często mają nakładane na skórę przez swych rodziców/opiekunów kremy ochronne. Biorąc pod uwagę kosmetyk na skórze w połączeniu z nałożeniem na niego farby może wywołać to interakcje pomiędzy składem farby i użytego wcześniej np. „balsamu”. Dlatego zalecane jest użytkowanie farb do ciała na w pełni czystą skórę.

* nieprawidłowe zmywanie farby.
Bardzo częstym powodem wywołania niechcianych odczynów na skórze jest nieprawidłowe zmywanie farby. Każdy profesjonalny Face Painter zawsze zaznacza, że bezpieczne zmycie malunku zwłaszcza z dziecięcej twarzy, czy rączki należy wykonać tylko i wyłącznie za pomocą wody z mydłem. Jednak rodzice/opiekunowie potrafią zlekceważyć tą cenną informacje i, z zamiarem szybszego usunięciu malunku, używają „silniej działających produktów” jak np. chusteczki nawilżane ,czy też kosmetyki do demakijażu. Podobnie jak ze stosowaniem farby bezpośrednio na kosmetyk, może to wywołać interakcje pomiędzy składnikami „produktów czyszczących” a farbą i wywołać reakcję alergiczna.



     Pamiętaj! Atrakcja malowania dziecięcych buziek to kosmetyka, a więc NIE są najważniejsze Twoje zdolności plastyczne, ale zawsze najważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO!
Oferując atrakcję malowania buziek dla dzieci zawsze korzystaj z profesjonalnych i atestowanych farb do malowania twarzy i ciała dostępnych oczywiście w Decorolka.


     Artykuł powstał przy współpracy z KochASIAart – Kasia Niedźwiedź; profesjonalna polska Face Painter’ka; Międzynarodowy Trener Face Painting; autorka kolekcji australijskich farb do malowania twarzy i ciała „Furry Friends” Global Colours; autorka kolekcji szablonów do malowania twarzy i ciała z serii KochASIAart produkcji Decorolka.